Wilgotność powietrza to bardzo ważny czynnik wpływający na jakość życia. Jaka powinna być wilgotność powietrza? Czy wiesz, jaki jest jej optymalny jej poziom? Dowiedz się, co wpływa na poziom wilgotności w domu.

Jaki powinien byc poziom wilgotnosci w domu? Sprawdź dlaczego jest to takie ważne

Wilgotność powietrza to bardzo ważny parametr. Zbyt wysoka wilgotność w domu jest tak samo szkodliwa, jak i jej niedostateczny poziom. Zastanawiasz się, jak sprawdzić poziom wilgotności i co zrobić, aby uniknąć zbyt suchego powietrza? Poniższy artykuł wyposaży Cię w wiedzę na temat poziomu wilgotności powietrza. Poziom nawilżenia jest szalenie istotny, więc nie zaniedbuj tej kwestii i już dziś sprawdź, czy w Twoim domu są optymalne wartości.

 

Wilgotność powietrza i jej optymalna wartość, gwarantuje komfortowe i bezpieczne przebywanie w danej lokalizacji. Bardzo często zdarza się, że zimą podkręcamy grzejniki i we wnętrzach panuje istna sahara. Wilgotność powietrza w domu powinna oscylować na poziomie 40-60 %. Jest to najbardziej optymalny wynik. Należy jednak podzielić go na pory roku. Zimą wystarczy, aby wilgotność osiągnęła 45-55%. Latem bardzo często ta wilgotność w otoczeniu jest o wiele wyższa. W takim wypadku prawidłowa jej wartość będzie w granicach 60%.

 

Jaki powinien byc poziom wilgotnosci w domu? Jaki ma wpływ na zdrowie?

Prawidłowa wilgotność powietrza nie jest bez znaczenia dla ludzkiego zdrowia. Poziom nawilżenia powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza spada poniżej 40%, będziesz czuł się źle. Z czasem pojawią się bóle głowy, śluzówki będą przesuszone, co sprawi, że będziesz bardziej podatny na infekcje dróg oddechowych. Niski poziom wilgotności w domu to także uczucie suchego nosa, zwłaszcza u dzieci. Do plejady objawów lubi dołączyć suchy i uciążliwy kaszel. Zła wilgotność w mieszkaniu to również problemy skórne. Im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność jest mniejsza, a skóra stanowi pierwszy mur obronny ludzkiego organizmu. Pojawia się swędzenie, pękanie naskórka, egzema, świąd, wysypki.

Natomiast, nie tylko suche powietrze nam szkodzi. Duża wilgoć w domu też ma negatywny wpływ na zdrowie. Wpływ zbyt wilgotnego powietrza odczujesz pod postacią problemów z oddychaniem, kaszlem i uczuciem chłodu. Wysoka wilgotność powietrza wpływa też negatywnie na przedmioty znajdujące się w domu. Warto, więc regulować jej poziom.

 

Zbyt niski i zbyt wysoki poziom wilgotności – przyczyny

Prawidłowa wilgotność w domu jest też korzystna dla żywotności wyposażenia domu. Wilgotność to ilość wody w objętości powietrza. Gdy jest jej za dużo, sprzęt ulega korozji i uszkodzeniu. W domu pojawia się pleśń i grzyb, które szkodzą zdrowiu, ale też i sprzętom, zwłaszcza elektronicznym. Na szybach pojawia się para wodna, co oznacza, że został przekroczony punkt rosy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieodpowiednia wentylacja. Musisz sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych. Nadmierna wilgotność może być też związana z uszkodzeniem rur. Być może fundamenty domu mają nieprawidłową hydroizolację lub jest to wynikiem braku ocieplenia ścian budynku. Wysoka procentowa zawartość wody w pomieszczeniu powinna skłonić Cię do podjęcia właściwych kroków.

Podobnie jest z zbyt niską wilgotnością. W chłodniejszym okresie w roku lubimy się dogrzewać, co źle wpływa na wilgotność powietrza w mieszkaniu. Warto też wyposażyć się w higrometr, który pozwoli zmierzyć wilgotność. Przyda się on szczególnie w pokoju dziecięcym.

 

Co zrobić, aby zachować prawidłową wilgotność powietrza?

Wilgotność powinna być bliższa 40%, zwłaszcza zimą. Jest to optymalny poziom w tym okresie roku. Bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Do wnętrza dostaje się wilgotne i świeże powietrze. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest bardzo ważna. Powinno robić się to kilka razy dziennie przez kilka lub kilkanaście minut. Dobrze sprawdzi się też nawilżacz powietrza. Taki nawilżacz powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia sypialni i pokoju dziecka. Nawilżacz powietrza nie jest drogi. Dostępny jest w wielu sklepach wielobranżowych. Warto go mieć pod ręką, zwłaszcza w sezonie zimowym.

W przypadku dużej wilgotności w pomieszczeniach można zainwestować w klimatyzator, który spełnia funkcję osuszającą i zachowującą optymalną wilgotność powietrza. Z nadmiarem wilgoci poradzi sobie również osuszacz powietrza. Gromadzi się w nim nadmiar wody – wyposażony jest w odpowiedni filtr, który należy wymieniać co 2-3 miesiące.

 

Teraz już wiesz, jaka powinna być wilgotność powietrza i jaka wilgotność świadczy o wysokiej jakości powietrza. Warto sprawdzać wilgotność, a by wiedzieć jaka w domu panuje – ważne jest, aby procentowa zawartość cząstek wody była optymalna.