Jeszcze kilkadziesiąt lat temu hasło „koszula” kojarzyło się jednoznacznie z męskim elementem garderoby. O tym co nosiły kobiety mówiło się raczej „bluzka”. Kiedy jednak poszperacie trochę w dziejach odzieży, okaże się, że damskie koszule weszły do użytku już w XVII wieku, choć początkowo jako bielizna. Z biegiem czasu jednak koszule zaczęły coraz śmielej wyglądać na światło dzienne i stały się niezbędnym strojem każdej kobiety. Początkowo niezwykle ozdobne, z żabotami, marszczonymi mankietami, haftowane, wyszywane świecidełkami, stopniowo stawały się coraz prostsze i bardziej uniwersalne. Dziś mamy do dyspozycji ich niezwykle bogaty arsenał, umożliwiający każdej kobiecie wybranie koszuli „najbliższej jej ciału”.
Czym charakteryzuje się koszula?
Opiszmy to na modelu klasycznym, choć przyznać trzeba, że ilość występujących obecnie w temacie koszul odmian przyprawić może o zawrót głowy. Przede wszystkim koszula to „górny” element garderoby, wykonany ze stabilnej tkaniny, rozpinany z przodu. Zapięcie w klasycznej koszuli stanowią guziki, przechodzące przez dziurki umieszczone w wierzchniej listwie guzikowej (może być odkryta lub kryta). Listwa ta wzmacniania jest przed doszyciem do przodu koszuli fizeliną, aby się nie marszczyła, nie wybrzuszała ani nie rozciągała. Rękawy standardowej koszuli są długie i zakończone mankietami – również wzmacnianym od wewnątrz. Mankiety mogą być zapinane na guziki, lub na spinki. Zazwyczaj w mankiecie występują dwie możliwości zapięcia (guziki lub dziurki umiejscowione w różnych odległościach od brzegu, pozwalające na dopasowanie rozmiaru mankietu do obwodu nadgarstka). Od mankietu, ok. 10 cm w górę rękawa ciągnie się rozcięcie, zakończone trójkątnym wzmocnieniem, ułatwiające wsuwanie przedramienia w rękaw oraz zapinanie mankietu.
Klasyczna koszula posiada kołnierzyk, osadzony na stójce. Oba elementy są wzmocnione, często czymś trwalszym niż fizelina – np. specjalistycznym wkładem. W górze pleców koszuli znajduje się karczek – odcięty, podwójny fragment tkaniny, zapewniający koszuli większą stabilność w obszarze barków i ramion. Znajdująca się poniżej karczka tylna część koszuli w wersji standardowej wyposażona jest w tzw. „plisę”. Jest to zakładka, dzięki której zapewniona jest lepsza swoboda ruchów i staranniejsze układanie się koszuli na plecach.
Koszule damskie dodatkowo posiadać mogą jedną, dwie lub trzy pary zaszewek. Standardowo wyposażone są w zaszewki poziome na piersiach, dodatkowo mogą mieć zaszewki pionowe – z przodu lub / i z tyłu, pozwalające na podkreślenie talii i lepsze układanie się koszuli na biodrach.
Rodzaje koszul dla pań.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, wraz z upływem czasu koszule podlegały ewolucji, lecz nie był to wyłącznie rozwój liniowy. Określić go można raczej słowem „rozgałęziony”. Obecnie koszule damskie występować mogą w wielu wariantach, spośród których najpopularniejsze są:
- Koszule klasyczne (zbliżone do opisanego w poprzednim akapicie modelu), przeznaczone np. do biura, banku, urzędu lub na formalne okazje, najczęściej bawełniane lub jedwabne, zapinane pod szyję
- Koszule z dekoltem – trójkątnym wycięciem prowadzącym od wykładanego kołnierzyka (tak nazywa się kołnierzyk bez stójki) o różnej głębokości, nadające stylizacji kobiecy charakter
- Koszule oversize – luźne, dłuższe, wygodne, noszone do spodni lub legginsów, często uszyte z flaneli lub innych miękkich materiałów
- Koszule jeansowe – nieśmiertelna klasyka o lekko kowbojskim charakterze – uniwersalne, różnorodnie wykończone, z ciekawymi dodatkami, noszone zapięte lub rozpięte, niezastąpione w kobiecej szafie
- Koszule w stylu eco – najczęściej lniane lub bawełniane, o prostym kroju, z kieszeniami, wyposażone w guziki drewniane lub z masy perłowej, idealne na urlop, wakacje czy letni spacer
Jak i kiedy nosić damskie koszule?
To oczywiście zależy od okazji. W przypadku biznesowego spotkania jasną klasyczną koszulę najlepiej zestawić z ciemnym „dołem” i butami na średnim obcasie. Na swobodniejsze ale wymagające eleganckiej oprawy okazje nada się koszula z dekoltem, uzupełniona biżuterią i jakąś ciekawą torebką. Nieformalne spotkania to idealna okazja do włożenia koszuli oversize czy jeansowej. Można do niej dołożyć apaszkę, na nogi włożyć trampki – będzie nie tylko modnie, ale również wygodnie. Długa lniana koszula, plus słomkowy kapelusz i espadryle to znakomity wybór, jeśli wybieramy się na letni spacer, albo na plażę.
Koszule damskie to też idealny strój na tzw. „wielkie wyjście”. Tutaj elementem najważniejszym będzie tkanina i kolor. Efekt „wow” zrobią jedwab, satyna, atłas albo koronki. Elegancji dodadzą czerń, granat, burgund albo butelkowa zieleń, Do tego oryginalna, duża biżuteria i powstaje niepowtarzalny strój wieczorowy.
Damska szafa po prostu powinna zawierać przynajmniej 2 – 3 koszule. Zestawiając je z odpowiednimi „dołami” – spodniami lub spódnicami wyczarować będzie można niepowtarzalne stylizacje, które dodawać będą uroku i lekkości noszącej je kobiecie.