Zmywarka jest urządzeniem coraz powszechniej spotykanym w polskich kuchniach. Mimo iż to jej głównym zadaniem jest czyszczenie garnków, talerzy i sztućców, także sama zmywarka od czasu do czasu potrzebuje odświeżenia i porządnego mycia. W jaki sposób skutecznie wyczyścić zmywarkę? Przedstawiamy garść sprawdzonych metod!
Dlaczego regularne mycie zmywarki jest tak ważne?
Podobnie jak niemal każdy inny sprzęt stanowiący wyposażenie kuchni także zmywarka wymaga regularnego czyszczenia. Systematyczne mycie urządzenia pozwala bowiem na utrzymanie odpowiedniego poziomu jego higieny, a co za tym idzie zapobieganie powstawaniu nieestetycznych osadów i nieprzyjemnych zapachów. Odpowiednia higiena zmywarki znacznie wpływa nie tylko na zdrowie i komfort domowników, ale także na skuteczność mycia oraz końcową czystość używanych naczyń.
Regularne czyszczenie zmywarki korzystnie wpływa także na jej funkcjonowanie oraz żywotność. Utrzymane w odpowiednim stanie urządzenie posłuży nam bowiem znacznie dłużej. Systematycznie używana zmywarka powinna być czyszczona kompleksowo co najmniej raz w miesiącu.
Skuteczne sposoby na mycie zmywarki
Aby skutecznie wyczyścić zmywarkę, pozbywając się z jej powierzchni wszelkich zabrudzeń i nieestetycznych osadów, możemy wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów – zarówno domowych, jak i profesjonalnych. Produktami, które skutecznie pomogą nam w utrzymaniu czystości w zmywarce, są ocet, soda oczyszczona oraz cytryna. Pierwszym sposobem jest czyszczenie urządzenia przy użyciu połówki cytryny oraz sody. Proces rozpoczynamy od wyjęcia wszystkich mobilnych części wyposażenia zmywarki i przepłukania ich. Następnie na połówkę cytryny nakładamy pastę stworzoną z sody oraz odrobiny wody i przecieramy nią całą wewnętrzną powierzchnię urządzenia. Na koniec zamykamy zmywarkę i ustawiamy na program płukania, aby zmyć sodę oraz sok z cytryny.
Drugim skutecznym sposobem jest czyszczenie zmywarki przy użyciu octu. Podobnie, jak w przypadku pierwszej metody wyciągamy ruchome, dodatkowe elementy z urządzenia. Przygotowujemy dwie szklanki octu – zawartość jednej z nich wylewamy na dno zmywarki, natomiast drugą ustawiamy pionowo w jej górnym koszyku, a następnie włączamy program intensywnego mycia.
Warto także rozsypać łyżkę sody oczyszczonej zmieszanej z naturalnym olejkiem zapachowym, a następnie włączyć delikatny, krótki program mycia. W ten sposób możemy szybko i skutecznie odświeżyć zmywarkę.
Jeżeli wnętrze zmywarki pokrywają uciążliwe, trudne do usunięcia zabrudzenia czy tłuste plamy, warto najpierw wyszorować każdą z nich przy użyciu szczoteczki, płynu do naczyń oraz gorącej wody. Płyn do naczyń pomoże w skutecznym pozbyciu się zanieczyszczeń.
Jeżeli nie chcemy stosować domowych metod czyszczenia zmywarki, możemy zdecydować się na profesjonalne środki chemiczne. Dostępne w sklepach środki czyszczące stworzone z myślą o myciu zmywarki skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia – zarówno świeże, jak i starsze. Przed użyciem wybranego specyfiku warto jednak dokładnie przeczytać instrukcje oraz informacje na jego etykiecie, aby mieć pewność, że dany środek do czyszczenia zmywarki jest w pełni bezpieczny dla domowników
Jak dbać o zmywarkę by przedłużyć jej żywotność?
Regularne czyszczenie zmywarki jest bardzo istotne zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa domowników, a także żywotności urządzenia. Oprócz kompleksowego czyszczenia raz w miesiącu, warto także pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, dzięki którym nasza zmywarka będzie czysta, higieniczna i wydajna niezmiennie przez długi czas.
Przede wszystkim pamiętajmy o starannym i właściwym układaniu naczyń w zmywarce, a także o odpowiednim, wstępnym oczyszczeniu ich z resztek jedzenia, które mogłyby utknąć w filtrze lub osadzić się na innych naczyniach. Istotne jest także prawidłowe dopasowanie środków myjących, ich ilości oraz mocy do gabarytów zmywarki. Dzięki temu unikniemy osadzania się ich resztek na ściankach urządzenia. Wskazane jest również regularne używanie soli do zmywarki oraz – w razie potrzeby – przecieranie powierzchni urządzenia lub ruchomych elementów po każdym myciu.