Przez wiele lat ludzie żyli w przekonaniu, że plamy z czerwonego wina nie są możliwe do usunięcia. Jednak okazuje się, że wcale nie jest to prawda. Choć w Internecie można znaleźć wiele różnych porad, to nie wszystkie z nich są skuteczne. Dlatego w poniższym tekście zostały zgromadzone wyłącznie sprawdzone i niezawodne metody. Koniecznie trzeba się z nimi zapoznać, ponieważ plama z wina może przydarzyć się każdemu!
Nie trudno sobie wyobrazić sytuacji, w której czerwone wino się rozlewa i ląduje na jakiejś tkaninie. Oczywiście pierwsze co pojawia się w naszej głowie, to szok, ale zaraz każdy stara się jakoś zaradzić problemowi i ograniczyć straty do minimum. Jak usunąć takie plamy? Już za moment wszystko się wyjaśni!
Plamy z czerwonego wina – prawidłowe działanie
Wbrew pozorom plamy z wina czerwonego nie są wieczne. Zwłaszcza jeśli uda nam się szybko działać. Takich zabrudzeń nie da się zignorować, a im wcześniej nastąpi reakcja, tym lepiej, ponieważ dużo trudniej jest wywabić plamę, kiedy barwnik głębiej wniknie w materiał. Dlatego też nie należy zaprasowywać powstałej plamy. Wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko jedynie pogłębi problem. Za prasowanie można się zabrać, dopiero gdy zabrudzenia zostaną usunięte. Niekoniecznie trzeba od razu sięgać po środki chemiczne bądź wybielacz. Dość często w zupełności wystarczą produkty, które można znaleźć w domowych szafkach. Jednak najpierw należy sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana zaplamiona powierzchnia. Nie wszystkie bowiem można wyprać w ten sam sposób. Plamy po winie są dość wymagające, ale można sobie z nimi poradzić, szczególnie gdy zna się opisane w dalszej części tekstu triki.
Sól kuchenna pomoże usunąć plamy z czerwonego wina
Jednym ze sposobów na usunięcie plam z wina jest wykorzystanie soli kuchennej. Obfite posypanie sprawi, że sól wchłonie zabrudzenie. Potem należy dobrze wypłukać materiał. Można ją również posypać bezpośrednio na plamę, a następnie moczyć w zimnej wodzie przez mniej więcej 30 minut. Po tym czasie powinno udać się,rozwiązać problem. Oczywiście po takim zabiegu trzeba wyprać tkaninę zgodnie z instrukcją na metce. Nie ma potrzeby zwiększania lub zmniejszania temperatury, ponieważ usuwanie plam już zostało zakończone.
Usuwanie plam z czerwonego wina przy pomocy mąki ziemniaczanej
Mąka ziemniaczana to jeden z produktów, który znany jest z szerokiego zastosowania. Przyda się również, kiedy trzeba sprać plamę z czerwonego wina. Szczególnie, gdy powstała na delikatnym materiale takim jak jedwab, aksamit lub satyna. W tym celu należy posypać skazę mąką i delikatnie rozcieńczyć ją wodą. Konsystencja wytworzonej masy powinna przypominać pastę. Tym sposobem na tkaninie nie pojawią się odbarwienia, a barwnik z wina zostanie wchłonięty. Na koniec koniecznie trzeba wypłukać ubranie bądź obrus i wyprać w pralce.
Białe wino lub szampan
Kto powiedział, że alkohol można tylko pić? Nikt! Niektórzy z nas nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że białe wino lub szampan mogą nam pomóc usunąć plamę po czerwonym. Wystarczy jedynie ją polać, a następnie wstawić pranie. Niestety ten sposób może zaszkodzić delikatnym tkaninom. W takim przypadku trunki lepiej jest zastąpić po prostu w roztworze wody z mydłem, który także powinien sobie doskonale poradzić z odplamianiem.
Spirytus lub woda utleniona
Spirytus i woda utleniona to kolejne produkty, które mogą zniwelować ślady po winie. Wystarczy tkaninę namoczyć w roztworze wody i spirytusu w proporcji 1:1 lub 20 – procentowej utlenionej wodzie. Ta metoda świetnie sprawdza się zwłaszcza przy praniu dywanów, które nie mieszczą się do pralki. Minusem takiego rozwiązania jest to, że spirytus ma dość specyficzny zapach, ale przecież z czasem wywietrzeje, a prana odzież lub dywan będą wyglądały, jakby nigdy wcześniej nic się na nie wylało.
Jak usunąć stare plamy z czerwonego wina?
Czasami zdarza się tak, że nie można zareagować od razu i plamy są na tyle zaschnięte, że powyższe metody zwyczajnie nie działają. Jednak nie trzeba się tym martwić, bo i z takimi można sobie poradzić. Wystarczy połączyć mydło z amoniakiem lub nałożyć na zanieczyszczenie odrobinę kremu do golenia. Wystarczy pocierać tkaninę i zostawić ją na jakieś 15 minut. Na koniec trzeba wypłukać ją letnią wodą lub zeskrobać zasuszony krem. Na stare plamy skutecznie działa także soda oczyszczona. Mieszankę przygotowuje się z 4 łyżek na 1 litr wody, w której należy wymoczyć zaplamioną tkaninę.